najnowocześniejsza linia malująca u producenta mebli kuchennych

W małym mieście Jerslev w północnej Jutlandii leży firma JKE Design, która od ponad 50 lat projektuje, produkuje i sprzedaje kuchnie do skandynawskich domów. Firma, jest częścią grupy Ballingslöv International AB, i posiada jasny cel, aby produkty JKE stawały się bardziej przyjazne środowisku za każdym razem, gdy projektowana jest nowa kuchnia.

W ostatnich latach ogromnie wzrosło zapotrzebowanie na elementy malowane, zwłaszcza lakierowane. Ponieważ kładziemy duży nacisk na zrównoważony rozwój, uważnie śledzimy rozwój nowych farb i lakierów na bazie wody, mówi dyrektor produkcji, Mads Radoor Sørensen.

Przyszłość to farby na bazie wody

Przy produkcji naszych kuchni stosujemy najlepsze i najmocniejsze farby/lakiery na rynku, ponieważ nie chcemy iść na kompromis jeśli chodzi o jakość wykończenia naszych mebli. Nowoczesne farby i lakiery na bazie wody dostępne na rynku są bardzo wytrzymałe i dzięki ich zastosowaniu możemy zapewnić bardziej zrównoważoną produkcję a tym samym stworzyć zdrowsze środowisko pracy.

Rosnący popyt spowodował, że w ciągu ostatnich 2 lat przeszliśmy z jednozmianowego na trzyzmanowy system pracy i wydaje się, że trend wzrostowy się utrzyma. Dlatego, zdecydowaliśmy się zainwesować w przyszłość i przeszliśmy z ręcznego malowania naszych produktów do uruchomienia kompletnej i w pełni automatycznej linii lakierniczej od firmy Ceetec. Równocześnie zdecydowaliśmy się przejść na system farb wodnych, nad którym pracowaliśmy od wielu miesięcy z naszym dostawcą Aalborg Farby & Lakiery – kontynuuje Mads Radoor Sørensen.

Równocześnie śledziliśmy rozwój produktów UV na bazie wody oraz przeprowadziliśmy testy u producenta Hesse Lignal w Niemczech, aby potwierdzić, że produkty są co najmniej tak dobre, jak te, których używamy obecnie. W przeszłości próbowaliśmy wielu produktów na bazie wody – z większym lub mniejszym sukcesem, ale teraz są one naprawdę dobre, podkreśla Mads Radoor Sørensen.

Konsultanci ds. Sprzedaży w Aalborg Farby &
Lakiery, Bo Bech Jensen i Kim Nielsen, dodają, że udało im się znaleźć rozwiązanie, które odpowiada obecnym wymaganiom jakości i wytrzymałości producenta kuchni JKE, ale w dużej mierze niezawierające rozpuszczalnika.

Zarówno w przypadku lakierów bezbarwnych, jak i farb pigmentowanych, zawartość VOC jest poniżej 4%, co oznacza redukcję lotnych związków organicznych (VOC) o ponad 90%, z dużą korzyścią dla wszystkich.

Kompletna linia lakiernicza zainstalowana w zaledwie 5 dni

Zdecydowaliśmy się pójść na całość i zainwestować w kompletną linię lakierniczą. Zautomatyzowaliśmy wszystkie elementy produkcji- szlifowanie, malowanie,
suszenie i transport między maszynami. Dokładnie zbadaliśmy rynek i wybór padł na duńską firmę Ceetec. Wytworzyła się między nami chemia, poczuliśmy, że wsłuchali się dokładnie w nasze potrzeby i oczekiwania. Wysoka jakość obsługi klienta wpisana jest w DNA firmy Ceetec a to bardzo wiele dla nas z naczy. W przypadku jakichkolwiek problemów lub wątpliwości otrzymujemy niezbędne wsparcie.

Dodatkowym czynnikiem przy wyborze Ceetec była ich koncepcja z modułowymi rozwiązaniami, które zapewniają bardzo krótki czas instalacji, ponieważ wszystko jest wstępnie zmontowane i przetestowane w fabryce przed wysyłką.

Zależało nam na instalacji w grudniu, aby skorzystać z przestoju między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem. Szczerze mówiąc byłem nieco sceptyczny, gdy Ceetec obiecał instalację w zaledwie pięć dni. Byłem pod ogromnym wrażeniem, kiedy dotrzymali złożonej obietnicy i kompletna linia była gotowa na czas, podkreśla Mads Radoor Sørensen.

Dzięki nowej linii lakierniczej zwiększamy wydajność na tyle, że możemy cofnąć się z trój- na jednozmianowy system pracy i jednocześnie oszczędzamy cały proces suszenia, ponieważ produkty są suche w dość krótkim czasie i można ich użyć, gdy tylko opuszczą linie. Inwestycja pozwala nam na dalszy rozwój, co przybliża nas do osiągnięcia celu produkcji kuchni przyjaznych środowisku – podsumowuje Mads Radoor Sørensen.

Jesper Frandsen, właściciel firmy Ceetec, podkreśla, że linia w JKE Design jest jedną z najlepszych linii dostarczonych na czas, a przemysł meblarski i kuchenny powinien się nią zainspirować i dostrzec potencjał takich kompletnych rozwiązań w produkcji wyposażenia wnętrz.

Fakty – nowa linia malarska firmy Ceetec

System malarski pochodzi z Hesji w Niemczech i praktycznie nie zawiera rozpuszczalnika. Zarówno w przypadku lakierów bezbarwnych, jak i farb pigmentowanych zawartość lotnych związków organicznych (VOC) utrzymuje się poniżej 4%. JKE Design posiada system malarski, który spełnia ich wymagania, aby móc tonować popularne kolory, a także wszystkie kolory NCS. System jest niemal identyczny z tradycyjnym systemem rozpuszczalników którego używali dotychczas, mając na uwadze środowisko, VOC zmniejszy się o ponad 90%.
Bo Bech Jensen i Kim Nielsen – konsultanci ds. Sprzedaży w Aalborg Farby & Lakiery

Linia dostarczona przez Ceetec składa się z:

  • Przenośnik wejściowy
  • Nadmuch, aby usunąć cały pył, zanim obrabiane elementy przejdą przez strefę natrysku
  • Automat lakierniczy Ceetec Duoflex z przeszklonymi wszystkimi bokami oraz 2 obiegami
  • Boczny przenośnik z możliwością podgrzewania
  • 6-metrowa strefa odparowania, zanim elementy trafią do pieca
  • 6-metrowy tunel suszący z 6 piętrami, dzięki czemu można osiągnąć do 36 metrów suszonych elementów jednocześnie
  • Tunel UV
  • Strefa chłodzenia
  • Przenośnik wyjściowy